Pozor na ně! Tyto rostliny způsobující alergie vás potrápí

Rostliny Způsobující Alergie

Nejčastější alergenní rostliny

V České republice existuje celá řada rostlin, které mohou u citlivých jedinců vyvolat alergické reakce. Mezi nejčastější alergenní rostliny patří stromy, trávy a plevele. Z stromů jsou to především bříza, olše, líska, dub, vrba a topol. Jejich pyl se ve vzduchu vyskytuje od února do května, v závislosti na druhu a počasí. Příznaky alergie na pyl stromů jsou podobné jako u senné rýmy: kýchání, rýma, svědění očí a nosu.

Z trav jsou nejvýznamnějšími alergeny bojínek luční, lipnice luční, srha říznačka a jílek vytrvalý. Pyl trav se ve vzduchu vyskytuje od května do srpna. Alergická reakce na trávy se projevuje podobně jako alergie na pyl stromů, může se však přidat i dušnost a astmatické potíže.

Mezi plevelné rostliny, které způsobují alergie, patří pelyněk pravý, ambrozie pelyňkolistá a šťovík kadeřavý. Jejich pyl se ve vzduchu vyskytuje od července do října. Alergie na plevele se projevuje kromě výše zmíněných příznaků i kožními reakcemi, jako je svědění a vyrážka.

Pokud trpíte alergií na pyl, je důležité sledovat pylovou informační službu a v době květu rizikových rostlin omezit pobyt venku. Dále je vhodné větrat v bytě spíše ráno a večer, kdy je koncentrace pylu ve vzduchu nižší. V případě silných obtíží je nutné vyhledat lékaře, který vám předepíše vhodné léky.

Příznaky alergie na rostliny

Alergie na rostliny se projevuje, když imunitní systém přehnaně reaguje na pyl nebo jiné části rostlin. Mezi nejčastější rostliny způsobující alergie patří trávy, stromy a plevele. Příznaky se liší podle druhu rostliny a citlivosti jedince.

Typické příznaky alergie na rostliny zahrnují:

 • kýchání
 • rýma nebo ucpaný nos
 • svědění očí, slzení a zarudnutí
 • svědění v krku
 • kašel
 • kožní vyrážky a svědění
 • astmatické potíže, jako je dušnost a sípání

Některé rostliny, které mohou způsobit alergickou reakci, zahrnují:

 • bříza
 • olše
 • líska
 • vrba
 • topol
 • dub
 • jitrocel
 • ambrózie
 • pelyněk

Pokud máte podezření na alergii na rostliny, je důležité navštívit lékaře, který provede testy a doporučí vhodnou léčbu. Mezi možnosti léčby patří antihistaminika, nosní kortikosteroidy a v závažných případech i alergenová imunoterapie.

Kdy je sezóna pylů

Sezóna pylů, období obávané alergiky, se bohužel neomezuje jen na jaro. Délka a intenzita sezóny se liší v závislosti na druhu rostliny a geografické poloze. Obecně platí, že stromy jako bříza, olše, líska a vrba začínají produkovat pyl nejdříve, často už koncem zimy nebo začátkem jara. Pro alergiky to znamená první vlnu nepříjemných symptomů, jako je kýchání, rýma a svědění očí. Po stromech přichází na řadu trávy, jejichž pyl je nejrozšířenějším alergenem v České republice. Pyl trav se ve vzduchu vyskytuje od května do července, s vrcholem v červnu. Mezi nejčastější alergenní trávy patří bojínek luční, lipnice luční a srha říznačka. Kromě stromů a trav existuje řada dalších rostlin, které mohou způsobit alergickou reakci. Patří mezi ně například pelyněk, ambrózie, kopřiva a jitrocel. Tyto rostliny kvetou od pozdního jara do podzimu a prodlužují tak období, kdy jsou alergici vystaveni pylům. Pro zmírnění alergických reakcí je důležité sledovat pylové zpravodajství a v případě potřeby užívat léky předepsané lékařem.

rostliny způsobující alergie

Tipy pro alergiky

Pro alergiky je důležité znát rostliny, které jim mohou způsobovat potíže. Mezi nejčastější alergeny patří pyl z travin, stromů a plevele. V jarních měsících je to především pyl břízy, olše, lísky a vrby. V létě pak trávy, jitrocel a šťovík. Na podzim je to zase ambrózie, pelyněk a merlík. Pokud víte, na které rostliny jste alergičtí, můžete se jim vyhýbat nebo omezit kontakt s nimi. Sledujte pylové zpravodajství a v době květu rizikových rostlin se zdržujte co nejméně venku, zvláště v poledních a odpoledních hodinách, kdy je koncentrace pylu ve vzduchu nejvyšší. Po návratu domů se osprchujte a převlékněte se, abyste odstranili pyl z vlasů a oblečení. Větrejte raději večer nebo v noci, kdy je koncentrace pylu nižší. Pomoci vám mohou i ochranné sítě do oken nebo čističky vzduchu s kvalitním HEPA filtrem. Pokud trpíte alergií na pyl, je vhodné se poradit s alergologem o možnostech léčby.

Diagnostika alergie

Při podezření na alergii na rostliny je důležité vyhledat lékaře, konkrétně alergologa. Ten provede diagnostiku a určí, které rostliny vám způsobují potíže. Diagnostika alergie na rostliny obvykle zahrnuje anamnézu, kožní testy a krevní testy. Během anamnézy se lékař bude ptát na vaše příznaky, na to, kdy a kde se objevují, a na případnou rodinnou anamnézu alergií. Kožní testy, jako prick test nebo intradermální test, se provádějí tak, že se na kůži aplikuje malé množství alergenu a sleduje se reakce. Pokud se v místě aplikace objeví zarudnutí, svědění nebo otok, může to znamenat alergii. Krevní testy, jako je test RAST nebo ELISA, měří hladinu specifických protilátek IgE v krvi. Tyto protilátky se tvoří v reakci na alergeny.

rostliny způsobující alergie
Rostliny způsobující alergie
Rostlina Období kvetení Stupeň alergenicity
Bříza bělokorá (Betula pendula) Duben - květen Vysoký
Tráva luční (Poa pratensis) Květen - září Střední
Ambrozie peřenolistá (Ambrosia artemisiifolia) Srpen - říjen Vysoký

Je důležité si uvědomit, že ne všechny rostliny, které způsobují alergické reakce, jsou si podobné. Některé rostliny patří do stejné čeledi a sdílejí podobné alergeny, zatímco jiné jsou si botanicky vzdálené. Mezi běžné alergeny z rostlin patří pyl stromů, trav a plevelů. Mezi stromy, které často způsobují alergie, patří bříza, olše, líska, dub, vrba a topol. Z trav jsou to například bojínek luční, lipnice luční a srha říznačka. Z plevelů pak pelyněk, ambrozie a kopřiva.

Pokud vám byla diagnostikována alergie na rostliny, je důležité se vyhýbat kontaktu s alergeny. To může zahrnovat sledování pylových zpráv, užívání léků proti alergii a v některých případech i specifickou imunoterapii (alergenová vakcína).

Léčba alergie na pyl

Alergie na pyl, neboli pylová alergie, je způsobena imunitní reakcí na pyl uvolňovaný stromy, trávami a plevely. Mezi nejčastější rostliny způsobující alergie v České republice patří bříza, lísky, olše, trávy a ambrózie. Projevy alergie se liší, ale často zahrnují kýchání, rýmu, svědění očí a ucpaný nos. Někteří lidé mohou pociťovat i kožní reakce, jako je kopřivka. Důležité je si uvědomit, že i rostliny, které nejsou považovány za vysoce alergizující, mohou u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci. Patří sem například vrba, topol, javor, dub, borovice a smrk. Léčba alergie na pyl se zaměřuje na zmírnění symptomů a zlepšení kvality života. Zahrnuje vyhýbání se alergenům, užívání léků a v některých případech i specifickou alergenovou imunoterapii.

Přírodní metody úlevy

Alergie na rostliny jsou běžné a nepříjemné. Existují ale přírodní metody, které mohou přinést úlevu od otravných symptomů.

Základem je identifikace rostlin, které vám způsobují potíže. Mezi nejčastější alergeny patří pyl ambrózie, břízy, lísky, trávy a plevele. Pokud víte, na co jste alergičtí, můžete se vyhýbat místům s vysokou koncentrací těchto rostlin, zejména v období jejich květu.

rostliny způsobující alergie

Pro zmírnění příznaků alergie můžete vyzkoušet následující:

 • Proplachování nosu slanou vodou: Tato jednoduchá metoda pomáhá odstranit alergeny z nosních dírek a zmírňuje ucpaný nos.
 • Inhalace páry: Inhalace páry s esenciálními oleji, jako je eukalyptus nebo máta peprná, může uvolnit dýchací cesty a usnadnit dýchání.
 • Konzumace medu: Místní med obsahuje malé množství pylu, na který si vaše tělo postupně zvyká a buduje si tak odolnost.
 • Zvýšení příjmu vitamínu C: Vitamín C posiluje imunitní systém a působí protizánětlivě.
 • Bylinné čaje: Čaje z kopřivy, zázvoru nebo heřmánku mají protizánětlivé a uklidňující účinky.

Pamatujte, že přírodní metody nemusí fungovat u každého a nenahrazují lékařskou péči. Pokud jsou vaše alergické reakce silné nebo se zhoršují, vyhledejte lékaře.

Prevence alergií

Ačkoliv je krása rostlin neoddiskutovatelná, některé druhy mohou u citlivých jedinců vyvolávat alergické reakce. Mezi nejčastější viníky patří pyl, ale i kontakt s listy, stonky nebo květy může způsobit nepříjemné projevy.

Pokud víte, že jste alergičtí na pyl některých rostlin, je vhodné se v době jejich květu vyhýbat místům s jejich vysokou koncentrací. Sledujte pylové zpravodajství a v případě potřeby omezte pobyt venku, zejména v dopoledních hodinách a za větrného počasí. Po návratu domů si umyjte obličej a ruce a převlékněte se.

Při práci na zahradě používejte rukavice a v případě potřeby i roušku, abyste minimalizovali kontakt s alergeny. Pokud máte doma řezané květiny, které vám způsobují potíže, umístěte je do místnosti, kde se zdržujete nejméně. Pravidelně větrejte a udržujte čistotu, abyste omezili množství alergenů v domácnosti.

Mezi rostliny, které mohou u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci, patří například bříza, lípa, olše, vrba, ambrozie, pelyněk, trávy, kopřiva, břečťan, řepka olejka, slunečnice a některé druhy ovoce a zeleniny. Pokud se u vás objeví alergické příznaky, jako je rýma, kýchání, svědění očí, kožní vyrážka nebo dýchací potíže, vyhledejte lékaře.

Život s alergií na rostliny

Pro mnoho lidí je jaro a léto synonymem pro krásné počasí a čas strávený venku. Pro ty z nás, kteří trpí alergiemi na rostliny, však toto období může být spojeno s nepříjemnými symptomy, jako je kýchání, rýma, svědění očí a v horších případech i dýchací potíže. Mezi nejčastější rostliny způsobující alergie patří trávy, stromy jako bříza, olše a líska a také plevele, například ambrózie.

rostliny způsobující alergie

Alergickou reakci ale nemusí vyvolávat jen pyl těchto rostlin. Někteří lidé jsou citliví i na kontakt s jejich listy, stonky nebo květy. Například kopřiva, břečťan a pryšec mohou způsobit svědivou vyrážku nebo puchýře. Je důležité si uvědomit, že i zdánlivě neškodné rostliny mohou u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci.

Pokud víte, že trpíte alergií na rostliny, je důležité se v rizikovém období chránit. Sledujte pylové zpravodajství a v době vysoké koncentrace pylu se vyhýbejte venkovním aktivitám, zejména v ranních a večerních hodinách. Po návratu z venku si umyjte obličej a ruce a převlékněte se.

Děti a alergie na pyl

Pro mnoho dětí je jaro a léto synonymem pro hry venku. Pro ty, co trpí alergií na pyl, to ale může být období nepříjemných symptomů, jako je rýma, kýchání, svědění očí a únava. Existuje mnoho druhů rostlin, jejichž pyl způsobuje alergické reakce. Mezi nejčastější patří stromy jako bříza, olše, líska, dub a vrba. Jejich pyl se šíří vzduchem, a proto je obtížné se mu vyhnout. Během pozdního jara a léta začínají kvést trávy, jako je bojínek, lipnice a srha, které také patří mezi významné alergeny. Problémy mohou způsobovat i některé druhy květin, například ambrozie, pelyněk a slunečnice. Je důležité vědět, na které rostliny je vaše dítě alergické, abyste mohli minimalizovat jeho vystavení pylu. Pokud si nejste jistí, poraďte se s alergologem, který provede kožní testy nebo krevní testy a určí přesné alergeny. Existuje mnoho způsobů, jak zvládat alergii na pyl u dětí. Mezi ně patří užívání léků, jako jsou antihistaminika a nosní kortikosteroidy, a také omezení kontaktu s alergeny.

Rostliny vhodné pro alergiky

Pro alergiky je výběr vhodných rostlin klíčový pro klidné jaro a léto bez nepříjemných reakcí. Mnoho lidí si neuvědomuje, že i zdánlivě neškodné rostliny mohou vyvolat alergické reakce, jako je kýchání, rýma, svědění očí nebo kožní vyrážky. Mezi nejčastější alergeny patří pyl z břízy, lísky, olše, trav a pelyňku. Tyto rostliny je proto vhodné v zahradách alergiků minimalizovat.

Naštěstí existuje široká škála rostlin, které jsou pro alergiky vhodné a nezpůsobují jim zdravotní potíže. Obecně platí, že rostliny opylované hmyzem, jako jsou růže, tulipány, jiřiny nebo slunečnice, jsou pro alergiky bezpečnější než rostliny opylované větrem. U nich je totiž menší pravděpodobnost, že se jejich pyl dostane do ovzduší a způsobí alergickou reakci.

rostliny způsobující alergie

Při výběru rostlin je také důležité zohlednit individuální alergie. Pokud si nejste jisti, které rostliny vám vyhovují, poraďte se s alergologem. Ten vám na základě testů určí, na které alergeny jste citliví, a doporučí vám vhodné rostliny do vaší zahrady.