Volby jsou dramatické až do poslední chvíle

Každé volby probíhající v České republice jsou napínavé až do finálního okamžiku. Není se čemu divit. Na všech úrovních se rozhoduje o budoucí moci, koalicích a zástupcích do významných pozic. Oproti mnohým jiným zemím světa je v Česku zajímavé, že zde probíhají volby obvykle dva dny. A do jakých pozic mohou občané delegovat jednotlivé zástupce?

Jaké volby probíhají v Česku?

V České republice lze delegovat řadu funkcí. Vše začíná od obecní samosprávy, tedy od volby starosty obce nebo města, přes zastupitelstvo, až po radu. Vyšší úroveň v tomto směru představují krajská zastupitelstva. Zástupce lze volit také do Poslanecké sněmovny či Senátu, kde už jde často o podstatně větší boje o křesla. Během takových voleb se pere hodně špinavé prádlo jen proto, aby byli konkrétní osoby dosazeny na svá místa.

V rámci českých voleb je třeba zmínit i volbu prezidenta České republiky. Zapomínat bychom však neměli ani na Evropský parlament, kde se také rozhoduje o zástupcích naší země.

Důležitá čísla týkající se voleb

Pojďme se ale na volení příslušných zástupců podívat i z jiného úhlu pohledu. A to z toho číselného v případě Poslanecké sněmovny. V tabulce níže Vám přinášíme informace týkající se prvních voleb, počtu nezbytných preferenčních hlasů a podobně.

PředmětHodnota
První volby do Poslanecké sněmovny1992
Hlasy v letech 1990 až 19984 preferenční hlasy
Hlasy v letech 2002 až 20062 preferenční hlasy
Vstup do Poslanecké sněmovny5 % hlasů
Bližší informace týkající se voleb do Poslanecké sněmovny.

Pokud jde o samotné volby, je zapotřebí zmínit ještě pár ostatních důležitých informací. Je to kupříkladu rozdíl mezi přímou a nepřímou volbou. Ta přímá se týká občanů, nikoliv dalších zástupců nebo prostředníků. Mnohé volební procesy jsou také rozdělovány na jednokolové a vícekolové.

Základem demokratických voleb v České republice je rovnost, tajnost a všeobecnost. Navíc zvolení konkrétního zástupce v dané oblasti není povinné. Účast je dobrovolná, avšak doporučená. Přece jenom taková osoba zastupuje všechny lidi v zemi a v konkrétní oblasti.