Prezidentské volby: Vše o hlasovacím průkazu

Hlasovaci Preukaz Prezidentske Volby

Co je hlasovací průkaz?

Jde o dokument, který umožňuje voličům účastnit se voleb prezidenta republiky, i když se v době voleb nacházejí mimo své trvalé bydliště. Hlasovací průkaz si může vyřídit každý volič, a to buď osobně na obecním úřadě v místě trvalého bydliště, nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky. Žádost o vydání hlasovacího průkazu musí být podána nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, v případě druhého kola voleb pak 3 dny předem. S hlasovacím průkazem pak může volič odevzdat svůj hlas v kterékoli volební místnosti na území České republiky. Je důležité si uvědomit, že hlasovací průkaz neopravňuje k volbě v zahraničí. Pro volbu v zahraničí je nutné se zaregistrovat na zastupitelském úřadě a získat voličský průkaz.

Kdo může požádat?

O hlasovací průkaz pro prezidentské volby může požádat každý občan České republiky, který má právo volit prezidenta republiky a v době voleb se nebude zdržovat ve svém volebním okrsku. To znamená, že o něj mohou požádat i voliči, kteří se v době voleb budou nacházet v zahraničí. Důležité je, aby žadatel byl v seznamu voličů v místě svého trvalého bydliště. Žádost o vydání hlasovacího průkazu je možné podat nejpozději 10 dnů před prvním dnem voleb, a to písemně s ověřeným podpisem voliče nebo osobně na obecním úřadě obce s rozšířenou působností, v jejímž obvodu má volič trvalý pobyt. V případě písemné žádosti je nutné ji zaslat na adresu příslušného úřadu. Hlasovací průkaz opravňuje voliče k hlasování v kterékoli volební místnosti na území České republiky.

Porovnání hlasovacích průkazů v prezidentských volbách
Vlastnost 2013 2018
Možnost vyzvednutí průkazu Pouze osobně Osobně nebo elektronicky (datovou schránkou)

Jak získat průkaz?

Pro účast v prezidentských volbách je nezbytné mít platný doklad umožňující hlasování. Pokud se v době voleb nebudete nacházet ve svém trvalém bydlišti, ale přesto se chcete voleb zúčastnit, je nutné si vyřídit voličský průkaz. Žádost o vydání voličského průkazu můžete podat osobně na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do 2. pracovního dne před konáním voleb. V případě, že žádáte o voličský průkaz z důvodu pobytu v zahraničí, je lhůta pro podání žádosti prodloužena. Voličský průkaz vám bude vydán nejdříve 15 dnů před prvním dnem voleb. Průkaz si můžete vyzvednout osobně nebo si ho nechat zaslat na adresu v České republice. V den voleb se pak s platným voličským průkazem dostavíte do jakékoliv volební místnosti v České republice a budete moci odevzdat svůj hlas.

Hlasovací průkaz do prezidentských voleb: klíč k budoucnosti v našich rukou. Nenechme si ho vzít.

Radomír Dvořák

Lhůty pro podání žádosti

Žádost o vydání voličského průkazu pro prezidentské volby je nutné podat včas, abyste mohli uplatnit své volební právo. Termíny se liší v závislosti na způsobu podání žádosti. Pokud žádáte osobně, můžete tak učinit nejpozději do druhého dne před volbami v úředních hodinách příslušného obecního úřadu. V případě žádosti v elektronické podobě, ať už datovou schránkou nebo e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem, je lhůta delší – do pátého dne před volbami. Pamatujte, že žádost podaná poštou musí být doručena nejpozději 5 dní před prvním dnem voleb, proto ji odešlete s dostatečným předstihem. Voličský průkaz vám umožní hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to v obou kolech voleb.

Hlasování v ČR s průkazem

V České republice existuje možnost volit ve volbách prezidenta republiky i mimo své trvalé bydliště. Touto možností je hlasování s voličským průkazem. Voličský průkaz si může vyžádat každý volič, který se v době voleb nebude nacházet v místě svého trvalého bydliště a nebude tak moci volit ve svém volebním okrsku. Voličský průkaz opravňuje voliče k volbě prezidenta republiky v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to na základě předložení platného občanského průkazu nebo cestovního pasu. Žádost o vydání voličského průkazu je nutné podat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb a to buď osobně na obecním úřadě v místě trvalého bydliště, nebo písemně či elektronicky. V případě elektronické žádosti je nutné ji opatřit zaručeným elektronickým podpisem. Voličský průkaz se vydává osobně voliči nebo osobě, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem voliče. Hlasování s voličským průkazem je tak flexibilní možností pro všechny, kteří se v době voleb nebudou nacházet ve svém volebním okrsku a přesto chtějí uplatnit své volební právo.

Hlasování v zahraničí

Občané České republiky, kteří se v době konání prezidentských voleb nacházejí v zahraničí, mají právo volit prostřednictvím takzvaného voličského průkazu. Voličský průkaz opravňuje k hlasování ve volbách prezidenta republiky v kterékoli zvláštní volební místnosti zřízené v zahraničí, a to na základě předložené žádosti. Žádost o vydání voličského průkazu lze podat osobně na obecním úřadě s rozšířenou působností, zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky. Pro úspěšné vydání voličského průkazu je nezbytné prokázat svou totožnost platným dokladem, kterým je občanský průkaz nebo cestovní pas. Voličský průkaz neopravňuje k hlasování ve vlastní obci v České republice.

Ztráta nebo odcizení průkazu

V případě ztráty nebo odcizení vašeho voličského průkazu pro prezidentské volby je nezbytné jednat co nejrychleji. Neotálejte a ihned kontaktujte obecní úřad vašeho trvalého bydliště, kde vám byl průkaz vydán. Tam nahlaste ztrátu nebo odcizení a požádejte o vydání nového voličského průkazu. Původní průkaz bude neplatný a nebude možné s ním hlasovat. Při žádosti o nový průkaz si s sebou vezměte platný doklad totožnosti, například občanský průkaz nebo cestovní pas. Vydání nového voličského průkazu je zpravidla zpoplatněno. Nezapomeňte, že účast ve volbách je důležitým občanským právem a povinností. I přes komplikace se ztrátou nebo odcizením průkazu se snažte odevzdat svůj hlas a ovlivnit tak budoucnost naší země.

Důležité kontakty a informace

Pro vyřízení volebního průkazu pro prezidentské volby se obraťte na obecní úřad vašeho trvalého bydliště. Volební průkaz si můžete vyřídit osobně nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné, aby byla opatřena úředně ověřeným podpisem voliče. Žádost o vydání volebního průkazu pro prezidentské volby je možné podat nejpozději do pátku předcházejícího dni voleb do 16:00 hodin. V případě, že se nemůžete dostavit k volbám ve vašem volebním okrsku, můžete požádat o zapsání do zvláštního seznamu voličů v místě vašeho aktuálního pobytu. Tuto žádost je nutné podat u okrskové volební komise ve vašem volebním okrsku nejpozději v den voleb do 14:00 hodin. Dokladem, který vás opravňuje k hlasování v prezidentských volbách, je platný občanský průkaz, cestovní pas České republiky nebo povolení k trvalému pobytu. V případě ztráty nebo odcizení některého z těchto dokladů je nutné se obrátit na příslušný úřad a vyřídit si nový doklad.

Změny pro prezidentské volby

V nadcházejících prezidentských volbách dochází k drobným, ale podstatným změnám, které se týkají způsobu hlasování. Hlasovací průkaz, dříve nezbytný dokument pro ty, kteří se v den voleb nacházeli mimo své trvalé bydliště, již nebude jediným dokladem umožňujícím hlasování v prezidentských volbách. Nově bude možné volit prezidenta i na jiných místech než v místě trvalého bydliště, a to na základě platného občanského průkazu nebo cestovního pasu. Tato změna má zjednodušit proces voleb a umožnit účast v prezidentských volbách i těm, kteří se z různých důvodů nemohou dostavit do své volební místnosti. I nadále však bude možné požádat o vydání hlasovacího průkazu, a to na obecním úřadě.

Časté dotazy k hlasování

Mnoho lidí se ptá, jak je to s hlasováním v prezidentských volbách, pokud se nacházejí mimo své trvalé bydliště. Odpověď je jednoduchá: stačí vám k tomu hlasovací průkaz. Tento doklad umožňuje volit v jakémkoli volebním okrsku v České republice, bez ohledu na to, kde máte trvalé bydliště. Hlasovací průkaz si můžete vyřídit na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště, a to buď osobně, nebo elektronicky. Důležité je požádat o něj včas, nejpozději 3 dny před prvním kolem voleb. Pokud volíte v zahraničí, je postup mírně odlišný. V takovém případě potřebujete voličský průkaz, který vám vystaví zastupitelský úřad. S voličským průkazem pak můžete volit na zastupitelském úřadě nebo vhodit svůj hlas do zvláštní přenosné schránky. Ať už se rozhodnete volit kdekoli, nezapomeňte, že váš hlas má váhu a může ovlivnit budoucnost naší země.

Publikováno: 06. 11. 2024

Kategorie: Politika