Vakcíny proti koronaviru mají své výhody a nevýhody

Koronavirus jako takový bude s největší pravděpodobností neodmyslitelnou součástí našich životů, jako spousta ostatních nemocí. Možná právě proto nejrůznější farmaceutické společnosti pracují na nových vakcínách a jejich vylepšování. Jestliže chcete vědět, jaké vakcíny patří k těm nejznámějším, začtěte se do následujících řádků.

Nejsou to pouze vakcíny RNA

Kapitolou samou o sobě je vakcína RNA, která obsahuje genetickou informaci. Ve své podstatě vše funguje tak, že si tělo po jejím aplikování vytvoří protilátky. Vedle tohoto principu vakcinace ovšem pracují i modely založené a bázi virového nosiče a bílkovin. Každý z těchto léčebných produktů má své výhody a nevýhody.

Zbraně proti koronaviru od A až do Z

Pojďme se ale na jednotlivé vakcíny zaměřit trochu podrobněji, včetně inaktivovaných celovirových vakcín. Další podrobnosti týkající se tohoto tématu naleznete v otázkách a odpovědích uvedených níže.

Jaké jsou výhody RNA vakcín?

Mezi jejich přednosti patří rozhodně vysoká účinnosti, která se podle nejrůznějších studiích pohybuje kolem 95 %. Tento typ vakcinace patří v České republice k nejpopulárnějším.

Mají RNA vakcíny nějaké nevýhody?

Mezi zápory patří rozhodně nutnost dodržení přesných skladovacích postupů, takže běžně nejsou dostupné v mnoha lékařských zařízeních. Jsou to hlavně obvodní lékaři bez speciálních lednic.

Jakou výhodu má vakcína na bázi virového nosiče?

Tato vakcína je poměrně levná na výrobu a vůbec její vývoj patří k těm rychlejším. Nemusí se skladovat při tak nízkých teplotách, na druhou stranu nejsou až tak účinné.

Co inaktivované celovirové vakcíny?

V jejich případě lze hovořit především o léty prověřeném postupu při vývoji a výrobě, takže vše je do značné míry prověřeno a odzkoušeno. Horší je to s uvolňováním těchto vakcín na běžný trh.

Jaké klady skrývá vakcína na bázi bílkovin?

Tato vakcína je poměrně náročná na samotný vývoj. Vše trvá delší dobu. Pokud je ovšem vakcína odzkoušena a je prokázána její účinnost, není náročná na skladování a lze jí za krátký čas vyrobit větší množství.