Zadost o voličský průkaz: Jak volit, i když nejste doma?

Zadost O Volicsky Prukaz

Co je voličský průkaz?

Voličský průkaz je dokument, který vám umožňuje hlasovat v jiném volebním okrsku, než ve kterém jste zapsáni v seznamu voličů. To se hodí například, pokud budete v den voleb mimo své trvalé bydliště, na dovolené nebo na služební cestě. Voličský průkaz si můžete vyřídit na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště. Žádost o voličský průkaz, respektive o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, můžete podat osobně nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji úředně ověřit. Voličský průkaz vám bude vydán do 3 dnů od podání žádosti. S voličským průkazem můžete hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky.

Kdo může žádat o voličský průkaz?

O voličský průkaz, tedy doklad opravňující k hlasování mimo trvalé bydliště, může požádat každý občan České republiky zapsaný v evidenci obyvatel, který dosáhl věku 18 let. Není tedy nutné, abyste byli v den voleb fyzicky přítomni ve svém volebním okrsku. Žádost o vydání voličského průkazu je možné podat na obecním úřadě podle místa trvalého bydliště. Pokud se však nacházíte v zahraničí, můžete o voličský průkaz požádat prostřednictvím zastupitelského úřadu.

Jaké dokumenty potřebujete?

Chystáte se k volbám, ale nemáte u sebe občanský průkaz nebo se nacházíte mimo své trvalé bydliště? Nezoufejte, stále máte možnost odevzdat svůj hlas. Budete k tomu potřebovat voličský průkaz nebo doklad opravňující k hlasování. Žádost o voličský průkaz můžete podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to buď osobně, nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné váš podpis úředně ověřit. Nezapomeňte, že žádost nelze podat elektronicky ani telefonicky. Pokud se chystáte volit v zahraničí, budete potřebovat žádost o vydání dokladu opravňujícího k hlasování. Tuto žádost podáváte na zastupitelském úřadě České republiky v zemi, kde se zdržujete. K žádosti je potřeba doložit váš platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Pamatujte, že termíny pro podání žádostí se liší v závislosti na typu voleb a místě, kde se chystáte volit. Informujte se proto včas na příslušném úřadě a nenechávejte nic náhodě.

Kde a jak o průkaz zažádat?

Žádost o voličský průkaz, neboli o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, můžete podat na svém úřadě obce s rozšířenou působností. Žádost lze podat osobně, a to i bez předchozí rezervace, v úředních hodinách příslušného úřadu. Pokud se nemůžete dostavit osobně, je možné o voličský průkaz zažádat i v zastoupení. V takovém případě je nutné, aby měl váš zástupce s sebou úředně ověřenou plnou moc. Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak o voličský průkaz požádat, je elektronicky. Žádost je pak nutné podat prostřednictvím datové schránky.

Srovnání možností podání žádosti o voličský průkaz
Způsob podání Doba vyřízení Možnost elektronického podání
Osobně na úřadě Ihned Ne
Datovou schránkou Do 5 dnů Ano
Poštou Do 5 dnů od doručení na úřad Ne

Lhůty pro podání žádosti

Žádost o voličský průkaz nebo o vydání dokladu opravňujícího k hlasování pro občany ČR pobývající v cizině, musí být podána včas, aby bylo možné vaše hlasovací právo uplatnit. Lhůty pro podání se liší v závislosti na způsobu podání a také na tom, zda žádáte v ČR nebo ze zahraničí.

V případě žádosti podané osobně v České republice je lhůta do ukončení úředních hodin druhého dne před volbami. Pro písemné žádosti podané v ČR platí lhůta nejpozději 6 dnů před volbami, a to bez ohledu na to, zda žádost zasíláte poštou nebo elektronicky s elektronickým podpisem. Pokud žádáte o voličský průkaz nebo doklad opravňujícího k hlasování ze zahraničí, je lhůta pro podání žádosti na zastupitelském úřadě nejpozději 15 dnů před volbami. V případě zaslání žádosti poštou musí být doručena nejpozději 15 dnů před volbami.

Pamatujte, že po uplynutí stanovených lhůt již nebude možné vaši žádost vyřídit. Doporučujeme proto podat žádost s dostatečným předstihem, abyste předešli případným komplikacím.

Možnosti vyzvednutí průkazu

Vydaný voličský průkaz si můžete vyzvednout osobně nebo požádat o jeho zaslání. Osobní převzetí je možné v úředních hodinách na úřadě, kde jste o průkaz žádali. Nezapomeňte si s sebou vzít platný doklad totožnosti. Pokud nemůžete průkaz vyzvednout osobně, můžete písemně zmocnit jinou osobu, aby ho převzala za vás. Zmocněnec musí mít s sebou kromě vlastního dokladu totožnosti i váš písemně udělený souhlas s vaším podpisem. Voličský průkaz nelze zaslat poštou. Žádost o vydání dokladu opravňujícího k hlasování se podává v případě ztráty, odcizení nebo poškození voličského průkazu.

Hlasování s voličským průkazem

V České republice máte možnost volit i v případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku. Touto možností je hlasování s voličským průkazem. Voličský průkaz vám umožňuje volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to v případě voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nebo Evropského parlamentu. V případě voleb do Senátu Parlamentu České republiky nebo v případě druhého kola voleb prezidenta republiky je možné volit s voličským průkazem pouze v rámci kraje, ve kterém byl průkaz vydán. Pro jeho získání je nutné podat žádost o vydání voličského průkazu. Tuto žádost můžete podat osobně na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do 3 dnů před volbami. Žádost je také možné podat písemně nebo elektronicky, a to nejpozději 7 dnů před volbami. V takovém případě je však nutné, aby váš podpis na žádosti byl úředně ověřen. Žádost o vydání dokladu opravňujícího k hlasování je dalším názvem pro žádost o voličský průkaz a vztahují se na ni stejné podmínky.

Platnost voličského průkazu

Voličský průkaz je dokument, který vám umožňuje hlasovat mimo vaše trvalé bydliště. Jeho platnost je však omezena na konkrétní volby nebo referendum, pro které byl vydán. To znamená, že pokud si vyřídíte voličský průkaz pro volby do Poslanecké sněmovny, nebudete ho moci použít pro následné volby do Senátu. Pro každé volby nebo referendum je nutné požádat o nový voličský průkaz. Žádost o vydání voličského průkazu, resp. žádost o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, je možné podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště. Je důležité si o voličský průkaz zažádat včas, jelikož jeho vyřízení může trvat několik dní.

Ztráta nebo odcizení průkazu

V případě ztráty nebo odcizení vašeho voličského průkazu je nezbytné co nejdříve zažádat o jeho nahrazení. Bez platného dokladu totiž nemůžete uplatnit své volební právo. Žádost o vydání nového průkazu můžete podat na jakémkoli obecním úřadě s rozšířenou působností, bez ohledu na vaše trvalé bydliště. S sebou si nezapomeňte vzít platný doklad totožnosti (například občanský průkaz nebo cestovní pas) a doklad o zaplacení správního poplatku. Vydání nového voličského průkazu podléhá správnímu poplatku ve výši 100 Kč. Nový průkaz vám bude vydán do 30 dnů od podání žádosti. Pokud se nacházíte v zahraničí, můžete o vydání nového voličského průkazu požádat na zastupitelském úřadě České republiky. V takovém případě je však lhůta pro vydání průkazu delší.

Zadost o voličský průkaz – malý papír s velkou mocí. Otevírá dveře k účasti na utváření budoucnosti.

Zdeněk Dvořák

Volební účast s voličským průkazem

Voličský průkaz umožňuje volit mimo trvalé bydliště a je určen pro ty, kteří se v den voleb nebudou nacházet ve svém volebním okrsku. Žádost o voličský průkaz je nutné podat nejpozději 7 dní před volbami, a to buď osobně v úřední dny na obecním úřadě, nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji zaslat doporučeně a vlastnoručně podepsat. Žádost o vydání dokladu opravňujícího k hlasování je pak určena občanům ČR, kteří se v den voleb nacházejí v zahraničí. Tuto žádost je možné podat na zastupitelském úřadě ČR v dané zemi. V obou případech je nutné uvést důvod žádosti a adresu, kde bude voličský průkaz doručen. Vydání voličského průkazu je bezplatné.

Užitečné kontakty a informace

Pro vyřízení žádosti o voličský průkaz nebo žádosti o vydání dokladu opravňujícího k hlasování se můžete obrátit na příslušný úřad obce s rozšířenou působností dle vašeho trvalého bydliště. Žádost je možné podat osobně, a to i bez předchozího objednání, v úředních hodinách úřadu. Pokud nemůžete žádost podat osobně, je možné ji zaslat poštou na adresu příslušného úřadu. V takovém případě je nutné žádost podepsat úředně ověřeným podpisem. Další možností je podat žádost elektronicky prostřednictvím datové schránky. Pro více informací o podmínkách podání žádosti a potřebných dokladech navštivte webové stránky Ministerstva vnitra České republiky nebo kontaktujte váš obecní úřad.

Publikováno: 04. 11. 2024

Kategorie: Politika