Vše, co potřebujete vědět o volebním průkazu.
Co je volební průkaz
Volební průkaz je dokument, který umožňuje jeho držiteli hlasovat ve volbách mimo jeho trvalé bydliště. Vydává ho obecní úřad na základě písemné žádosti voliče a opravňuje k hlasování ve všech typech voleb, ať už se jedná o volby do Poslanecké sněmovny, Senátu, krajských zastupitelstev, obecních zastupitelstev nebo do Evropského parlamentu. Žádost o vydání volebního průkazu je možné podat osobně, poštou nebo v elektronické podobě s elektronickým podpisem. Volič si může průkaz vyzvednout osobně nebo si ho nechat zaslat na adresu svého pobytu. V den voleb se pak s platným volebním průkazem a občanským průkazem dostaví do libovolné volební místnosti v rámci daného typu voleb a může zde odevzdat svůj hlas.
Kdo ho může dostat
Volební průkaz opravňuje k hlasování ve volbách mimo trvalé bydliště. Získat ho může každý volič zapsaný v seznamu voličů, a to z různých důvodů. Typicky o něj žádají studenti studující v jiném městě, osoby dlouhodobě pracující mimo své trvalé bydliště, ale i turisté, kteří se v den voleb nacházejí v zahraničí. Žádost o vydání volebního průkazu je nutné podat nejpozději 7 dní před volbami, a to u obecního úřadu dle trvalého bydliště. V případě, že se volič nachází v zahraničí, může o volební průkaz požádat prostřednictvím zastupitelského úřadu. Volič, který je držitelem volebního průkazu, pak může volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, případně na zastupitelském úřadě v zahraničí.
Jak o něj zažádat
Volební průkaz opravňuje k hlasování ve volbách mimo vaše trvalé bydliště. Žádost o jeho vydání můžete podat osobně na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do 7 dnů před volbami. Pokud nestihnete podat žádost osobně, máte možnost ji zaslat poštou, a to nejpozději 14 dnů před volbami. V takovém případě je nutné žádost vlastnoručně podepsat. K žádosti není nutné dokládat žádné dokumenty, úředník si vaše údaje ověří v systému. Volební průkaz vám bude vydán ihned na místě, případně vám bude zaslán poštou.
Termíny pro podání žádosti
Žádost o vydání volebního průkazu pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, případně pro volbu prezidenta republiky, je nutné podat včas. Termíny se liší podle způsobu podání žádosti. Osobně na obecním úřadě, v jehož správním obvodu máte trvalý pobyt, můžete žádost podat nejpozději do druhého dne před volbami do 16:00. Pokud byste nestihli termín pro osobní podání, stále můžete požádat o vydání volebního průkazu elektronicky, a to nejpozději do pátého dne před volbami do 16:00. V takovém případě je nutné žádost zaslat datovou schránkou nebo opatřit zaručeným elektronickým podpisem. Pamatujte, že volební průkaz vám neopravňuje k hlasování v komunálních volbách. Pro ty je nutné mít trvalý pobyt v dané obci nebo si vyřídit voličský průkaz.
Možnosti vyzvednutí
Vyzvednutí vašeho volebního průkazu je snadné a flexibilní. Osobně si ho můžete vyzvednout na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště. Nezapomeňte si s sebou vzít platný doklad totožnosti, například občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud nemůžete průkaz vyzvednout osobně, můžete pověřit jinou osobu. V takovém případě musí mít pověřená osoba s sebou kromě svého dokladu totožnosti také váš písemný zmocnění s vaším podpisem. Obecní úřad vám volební průkaz nevydá dříve než 15 dnů před volbami. Vyzvednout si ho ale můžete kdykoli během úředních hodin až do dne voleb. Nezapomeňte, že volební průkaz je důležitým dokumentem, který vás opravňuje k hlasování ve volbách.
Hlasování s volebním průkazem
Voliči, kteří se v den voleb nebudou nacházet v místě svého trvalého bydliště, nemusí zoufat. Stále mají možnost odevzdat svůj hlas a ovlivnit tak výsledky voleb. Stačí k tomu volební průkaz, který slouží jako doklad opravňující k hlasování ve volbách mimo volební okrsek, kde je volič zapsán v seznamu voličů. Volič s platným volebním průkazem může volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Pro jeho obdržení je nutné požádat o jeho vydání, a to buď osobně na obecním úřadě, nebo písemně. Žádost o vydání volebního průkazu musí obsahovat jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště a adresu pro doručení. V případě písemné žádosti je nutné ji opatřit úředně ověřeným podpisem voliče. Vydání volebního průkazu je bezplatné. S sebou je pak nutné vzít kromě volebního průkazu také platný občanský průkaz nebo cestovní pas, aby bylo možné ověřit totožnost voliče.
Platnost průkazu
Volební průkaz opravňuje k hlasování ve volbách mimo trvalé bydliště a jeho platnost je omezena. V případě voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky je volební průkaz platný pouze pro volby, pro které byl vydán, a to ve všech jejich kolech. To znamená, že pokud se zúčastníte prvního kola voleb s volebním průkazem, pro případné druhé kolo jej již nebudete potřebovat. Volební průkaz vám umožňuje volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to v případě voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a Senátu Parlamentu České republiky. V případě voleb do Evropského parlamentu vás volební průkaz opravňuje k volbě v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky nebo v jiném členském státě Evropské unie, pokud jste si požádali o zapsání do seznamu voličů v tomto státě. Pamatujte, že volební průkaz je důležitý dokument a je třeba s ním zacházet šetrně.
Vlastnost | Volební průkaz |
---|---|
Účel | umožňuje volit mimo trvalé bydliště |
Platnost | pouze pro dané volby |
Ztráta nebo odcizení
V případě ztráty nebo odcizení volebního průkazu je nezbytné okamžitě kontaktovat obecní úřad, který jej vydal, a požádat o vydání náhradního průkazu. Volič, který ztratil nebo mu byl odcizen volební průkaz, nesmí volit na ztracený nebo odcizený průkaz. Pro vydání náhradního volebního průkazu je nutné se dostavit osobně s platným dokladem totožnosti. Náhradní volební průkaz nelze vydat v den voleb. Pokud volič ztratí nebo mu bude odcizen doklad opravňující k hlasování ve volbách v zahraničí, je nutné kontaktovat zastupitelský úřad České republiky v dané zemi a postupovat dle jeho pokynů. Volič by si měl svůj volební průkaz a doklad totožnosti pečlivě chránit před ztrátou, odcizením nebo poškozením.
Volební průkaz ze zahraničí
Občané České republiky, kteří se v době voleb nacházejí v zahraničí, nemusí zoufat. Stále mají možnost ovlivnit politické dění ve své zemi. Klíčem k tomu je volební průkaz. Volební průkaz je dokument, který vás opravňuje k hlasování ve volbách i mimo vaši voličskou obec. Pokud jste tedy v den voleb mimo Českou republiku, ať už z důvodu dovolené, studijního pobytu, nebo třeba pracovní cesty, volební průkaz vám zaručí, že o váš hlas nepřijdete. Získat volební průkaz pro volby ze zahraničí je poměrně snadné. Stačí podat žádost na příslušném zastupitelském úřadě České republiky v zemi, kde se zrovna nacházíte. Žádost je možné podat i elektronicky, a to nejpozději 7 dní před konáním voleb. Nezapomeňte, že volební průkaz je nutné si vyzvednout osobně, a to nejpozději den před prvním dnem voleb. S volebním průkazem pak můžete volit na jakémkoli zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí.
Volební průkaz, malý kousek papíru s velkou mocí. Mocí ovlivnit směr, kterým se naše země vydá. Nezapomeňme ji využít.
Zdeněk Dvořák
Důležité kontakty a informace
V případě ztráty, odcizení nebo poškození vašeho volebního průkazu je nezbytné ihned kontaktovat váš obecní úřad. Tam vám vystaví nový volební průkaz, se kterým budete moci volit v místě vašeho trvalého bydliště. Pro vydání nového volebního průkazu je nutné se prokázat platným dokladem totožnosti, například občanským průkazem nebo cestovním pasem. Pamatujte, že hlasovat ve volbách je možné pouze na základě platného volebního průkazu a dokladu totožnosti. Volební průkaz nelze nahradit žádným jiným dokumentem. Vlastníte-li voličský průkaz, můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky nebo na zastupitelském úřadě v zahraničí.
Publikováno: 04. 11. 2024
Kategorie: Politika