Volební průkaz: Jak ho získat a volit odkudkoliv?
Kdo může volit v ČR
V České republice má právo volit každý občan, který dosáhl věku 18 let. Pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR je podmínkou trvalý pobyt na území ČR. Volič musí být zapsán ve stálém seznamu voličů v místě trvalého bydliště. Pokud se v den voleb nemůžete dostavit do své volební místnosti, můžete požádat o vydání voličského průkazu. Voličský průkaz vám umožní volit v jakémkoli volebním okrsku na území ČR, resp. v případě voleb do Evropského parlamentu i v zahraničí. Žádost o voličský průkaz musíte podat nejpozději 7 dní před volbami, a to osobně na obecním úřadě v místě trvalého bydliště. Pokud žádost podáváte písemně nebo elektronicky, musí být doručena nejpozději 14 dní před volbami. K žádosti nepotřebujete žádné zvláštní dokumenty, stačí vám občanský průkaz. Vydání voličského průkazu je zdarma.
Typy voleb a průkazů
V České republice existuje několik typů voleb, do kterých se můžete s voličským průkazem zapojit. Mezi ty nejvýznamnější patří volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, volby do Senátu Parlamentu ČR, volby do Evropského parlamentu a volby prezidenta republiky. Kromě těchto voleb se s voličským průkazem můžete zúčastnit také voleb do zastupitelstev obcí a krajů.
Voličský průkaz je dokument, který vám umožňuje volit mimo vaše trvalé bydliště. Pokud tedy víte, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku, je vhodné si o voličský průkaz zažádat.
Žádost o vydání voličského průkazu můžete podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to buď osobně, nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné váš podpis ověřit.
Žádost o voličský průkaz
V případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku, máte možnost volit s voličským průkazem. Voličský průkaz opravňuje voliče k hlasování v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, popřípadě v zahraničí na zastupitelském úřadě. Žádost o vydání voličského průkazu je nutné podat u vašeho obecního úřadu s rozšířenou působností nejpozději do druhého dne před volbami do 16:00 hodin. Žádost je možné podat osobně, písemně nebo v elektronické podobě s elektronickým podpisem. V žádosti je nutné uvést vaše jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého pobytu a důvod žádosti o vydání voličského průkazu. Pokud podáváte žádost písemně, musí být opatřena úředně ověřeným podpisem. Voličský průkaz vám bude vydán nejdříve 15 dnů před volbami. Po obdržení voličského průkazu si pečlivě zkontrolujte všechny údaje. V případě nesrovnalostí neprodleně kontaktujte svůj obecní úřad.
Lhůty pro podání žádosti
Žádost o voličský průkaz pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky je nutné podat s dostatečným předstihem. Termíny pro podání žádosti se liší v závislosti na způsobu podání.
Osobně na obecním úřadě, kde jste zapsáni ve stálém seznamu voličů, můžete žádost podat nejpozději do 2. pracovního dne před volbami do 16:00 hodin. Pokud se rozhodnete pro podání žádosti v listinné podobě s úředně ověřeným podpisem, doručte ji na příslušný obecní úřad nejpozději 7 dní před dnem voleb. V případě zasílání žádosti datovou schránkou je termín shodný s osobním podáním, tedy 2. pracovní den před volbami do 16:00 hodin.
Osobní vyzvednutí průkazu
Po schválení vaší žádosti o vydání voličského průkazu si ho budete moci osobně vyzvednout. Vyzvednout si ho můžete pouze vy osobně, a to na úřadě, kde jste o něj žádali. K vyzvednutí si s sebou nezapomeňte vzít platný průkaz totožnosti, například občanský průkaz nebo cestovní pas. Voličský průkaz vám bohužel nemůže vyzvednout nikdo jiný, ani s plnou mocí. Pokud si nemůžete průkaz vyzvednout osobně, je vhodné zvážit jinou možnost volební účasti, například volbu poštou ze zahraničí.
Způsob | Termín | Potřebné dokumenty |
---|---|---|
Osobně na úřadě | Ihned | Občanský průkaz |
Datovou schránkou | Do 5 dnů | Elektronický podpis |
Zmocněnec pro vyzvednutí
V případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku, můžete požádat o vydání voličského průkazu. S voličským průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nebo do Evropského parlamentu. Pro volby do Senátu nebo v prezidentských volbách je nutné si vyžádat voličský průkaz pro volby v daném kraji, případně volebním obvodu.
Pokud nemůžete požádat o voličský průkaz osobně, máte možnost zmocnit jinou osobu, aby jej vyzvedla za vás. Zmocněnec pro vyzvednutí voličského průkazu musí být zletilý a předložit na obecním úřadě kromě svého občanského průkazu i váš písemně udělený plná moc. V plné moci musí být uvedeny vaše identifikační údaje (jméno, příjmení, datum narození, adresa trvalého pobytu) a údaje zmocněnce. Plná moc nemusí být úředně ověřena. Zmocněnec si může vyzvednout váš voličský průkaz nejpozději v pátek před konáním voleb do 16 hodin.
Hlasování s voličským průkazem
Voličský průkaz vám umožňuje volit mimo vaši volební adresu. Získat ho můžete osobně na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do okamžiku uzavření seznamu voličů, tedy nejčastěji do pátku před volbami. Nezapomeňte si s sebou vzít občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud nestihnete osobní návštěvu, můžete o voličský průkaz požádat i písemně nebo elektronicky, ale pouze do 15 dnů před volbami. V takovém případě je nutné žádost opatřit zaručeným elektronickým podpisem. Voličský průkaz vám bude následně doručen poštou. S voličským průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku v České republice. Stačí se dostavit do vybrané volební místnosti s platným dokladem totožnosti.
Platnost voličského průkazu
Voličský průkaz vám umožňuje volit mimo vaše trvalé bydliště. Platnost voličského průkazu je vázána na konkrétní volby, pro které byl vydán. To znamená, že pokud si vyřídíte voličský průkaz pro volby do Poslanecké sněmovny, bude platný pouze pro tyto volby a pro případné druhé kolo. Pro jiné volby, například do Senátu nebo do Evropského parlamentu, si budete muset vyřídit nový voličský průkaz. Voličský průkaz vám neumožňuje volit v zahraničí. Pro volbu v zahraničí je nutné se zaregistrovat na zastupitelském úřadě České republiky v dané zemi. Voličský průkaz je důležitý dokument, který vám umožňuje uplatnit vaše volební právo i v případě, že se v den voleb nebudete nacházet v místě vašeho trvalého bydliště.
Ztráta nebo odcizení průkazu
V případě ztráty nebo odcizení vašeho voličského průkazu je nezbytné co nejdříve požádat o vydání nového. Bez platného průkazu se bohužel nebudete moci zúčastnit voleb. Kontaktujte váš obecní úřad s žádostí o vydání nového voličského průkazu. Na úřadě budete muset prokázat svou totožnost a doložit ztrátu nebo odcizení původního průkazu (například kopií protokolu od policie). Vydání nového průkazu je zpravidla zpoplatněno. Nezapomeňte, že voleb se můžete zúčastnit i s občanským průkazem, pokud se nacházíte ve svém volebním okrsku.
Pokuty a sankce
Volební účast je důležitým aspektem fungující demokracie. I když je účast ve volbách dobrovolná, existují určité situace, kdy může dojít k udělení pokuty za nedodržení volebních povinností. Je důležité si uvědomit, že tyto situace se netýkají běžného voliče, který se voleb nemůže zúčastnit z důvodu nepřítomnosti a vyřídí si včas voličský průkaz. Pokuty se vztahují především na členy volebních komisí, kteří mají zákonnou povinnost se voleb účastnit a podílet se na jejich průběhu. V případě, že člen volební komise bez závažného důvodu odmítne vykonávat svou funkci nebo se nedostaví do volební místnosti, může mu být uložena pokuta. Výše pokuty se liší v závislosti na závažnosti provinění a rozhoduje o ní příslušný orgán. Je tedy důležité brát své povinnosti spojené s volbami vážně a v případě jakýchkoli nejasností se obrátit na obecní úřad s žádostí o informace.
Publikováno: 04. 11. 2024
Kategorie: Politika