Volební lístek: Vše, co potřebujete vědět před vhozením do urny
Co je volební lístek?
Volební lístek je dokument, který obdržíte ve volební místnosti a slouží k vyjádření vaší volební preference. Volební lístek obsahuje jména kandidátů nebo názvy politických stran, hnutí a jejich kandidátů, kteří se ucházejí o vaše hlasy. Důležité je, aby volební lístek byl úředně neporušený a opatřený úředním razítkem. Pouze v takovém případě bude váš hlas platný. Doklad pro hlasování ve volbách, nejčastěji občanský průkaz, slouží k vaší identifikaci ve volební místnosti. Po předložení tohoto dokladu a ověření totožnosti obdržíte od volební komise sadu volebních lístků.
Typy voleb a lístků
V České republice se setkáváme s několika typy voleb, které se liší jak způsobem hlasování, tak i podobou volebních lístků. Mezi nejběžnější patří volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, volby do zastupitelstev obcí a volby do Evropského parlamentu. Každé z těchto voleb se účastní jiné subjekty – politické strany, hnutí a nezávislí kandidáti – a liší se i způsob, jakým voliči vybírají své zástupce.
Volební lístek je základní pomůckou pro voliče. Obsahuje seznam kandidujících subjektů a kandidátů. Volič na něm vyznačí svou volbu, a to buď zakroužkováním pořadového čísla jednoho subjektu, nebo zvolením kombinace kandidátů napříč subjekty. Kromě volebního lístku obdrží volič ve volební místnosti také doklad pro hlasování. Tento doklad slouží k identifikaci voliče a jeho odevzdáním ve volební místnosti je voliči umožněno hlasovat. Je důležité si uvědomit, že volební lístek a doklad pro hlasování jsou dva oddělené dokumenty s odlišnou funkcí.
Kde a jak získám lístek?
Volební lístky obdržíte automaticky do vaší schránky nejpozději 3 dny před volbami. Pokud vám lístky nepřišly, nezoufejte! Obraťte se na obecní úřad v místě vašeho trvalého bydliště, kde vám vydají náhradní. Nezapomeňte si s sebou vzít občanský průkaz nebo cestovní pas, abyste se mohli prokázat. V den voleb pak stačí zajít do vaší volební místnosti, jejíž adresu najdete na obálce s doručenými volebními lístky. Pokud se v den voleb nacházíte mimo své trvalé bydliště, můžete volit v jakékoli volební místnosti na území České republiky. V takovém případě vám však bude vydán pouze volební průkaz, který vás opravňuje k volbě do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
Obsah volebního lístku
Volební lístek je úřední tiskopis, který obdržíte ve volební místnosti. Obsahuje jména kandidátů a názvy politických stran, které se voleb účastní. V horní části volebního lístku najdete název voleb, datum jejich konání a razítko s číslem okrsku. Níže jsou uvedeny názvy politických stran a hnutí s čísly, pod nimiž jsou registrovány. U každé strany pak najdete jména kandidátů seřazená podle preferenčních hlasů. Pokud chcete dát hlas celé straně, stačí zaškrtnout políčko u jejího názvu. Maximální počet preferenčních hlasů je uveden v horní části volebního lístku. Ke každému volebnímu lístku patří i úřední obálka. Vhozením prázdné obálky do volební urny dáváte hlas straně, která je na volebním lístku uvedena jako první.
Jak správně vyplnit lístek?
Volební lístek obdržíte ve volební místnosti. Předtím, než na něj budete chtít napsat svou volbu, prokažte se volební komisí platným dokladem totožnosti. Může jít o občanský průkaz, cestovní pas nebo povolení k pobytu. Komise zkontroluje vaše údaje a následně vám vydá úřední obálku. Teprve poté se v prostoru určeném pro tento účel odeberte a označte na volebním lístku stranu nebo kandidáta, kterému chcete dát svůj hlas. Pokud se spletete, nezoufejte. Volební komise vám na požádání vydá nový lístek. Důležité je, abyste vhodili do urny pouze jeden lístek, jinak bude váš hlas neplatný.
Možnosti úprav na lístku
Volební lístek je svatým grálem volebního procesu. Jeho prostřednictvím dáváte najevo, komu svěřujete svůj hlas. Co když ale uděláte chybu? Nebo si rozmyslíte, koho chcete volit? Zákon pamatuje i na tyto situace a umožňuje vám provést na lístku určité úpravy. Důležité je si uvědomit, že ne každá úprava je přípustná a může vést k neplatnosti vašeho hlasu.
Přeškrtnutí jména kandidáta na kandidátní listině je běžnou praxí. Tímto dáváte najevo, že daného kandidáta nepodporujete. Můžete tak učinit s libovolným počtem jmen na listině. Naopak, přidávat jména na lístek je striktně zakázáno. Volební lístek není anketou, kde byste mohli dopisovat své favority. Stejně tak není možné škrtat celé strany. V takovém případě je nutné si vyžádat nový lístek. Pamatujte, že váš hlas je cenný a správným postupem při úpravách na lístku zajistíte, že bude započítán.
Neplatný volební lístek
Volební lístek je oficiální formulář určený pro volby. Pokud se na něm objeví jakékoli neoprávněné úpravy, stává se neplatným. Mezi nejčastější důvody neplatnosti patří škrtnutí celého lístku, přidání vlastních značek nebo hlasování pro více kandidátů, než je povoleno. V takovém případě se hlas nezapočítá. Kromě volebního lístku je pro hlasování nezbytný také doklad totožnosti. Volič se jím prokazuje ve volební místnosti a potvrzuje tak svou totožnost. Bez platného dokladu totožnosti nemůže volič svůj hlas odevzdat. Je proto důležité zkontrolovat si platnost dokladů ještě před volbami, aby nedošlo k nepříjemným komplikacím.
Vhazování lístku do urny
Volební místnost se může na první pohled zdát komplikovaná, ale ve skutečnosti je proces hlasování jednoduchý. Po příchodu do volební místnosti se prokažte volebním průkazem a občanským průkazem. Komise vám vydá obálku a volební lístky. V klidu si projděte kandidátky a vyberte si stranu nebo hnutí, které chcete podpořit. Poté si vezměte prázdný volební lístek a do obdélníčku u názvu vámi zvolené strany nebo hnutí udělejte křížek. Pokud chcete dát hlas konkrétnímu kandidátovi v rámci zvolené strany, napište jeho pořadové číslo z kandidátky do čtverečku vedle jeho jména. Takto můžete označit maximálně tolik kandidátů, kolik jich daná strana ve vašem kraji kandiduje. Po vyplnění volebního lístku ho složte a vhoďte do volební urny.
Volební lístek, malý kousek papíru, v sobě skrývá ohromnou moc. Moc rozhodnout o budoucnosti, o směru, kterým se naše země vydá. Je to nástroj demokracie, který bychom si měli vážit a využívat s rozvahou a odpovědností.
Zdeněk Dvořák
Počítání hlasů a výsledky voleb
Po odevzdání všech volebních lístků do uren a uzavření volebních místností začíná sčítání hlasů. Členové volební komise nejprve zkontrolují neporušenost volební urny a spočítají celkový počet odevzdaných volebních lístků. Následně probíhá otevírání obálek a kontrola platnosti volebních lístků. Neplatné jsou například lístky s více než jedním zakroužkovaným kandidátem v případě voleb do jednoho mandátového obvodu, lístky nepodepsané komisí nebo lístky poškozené. Po oddělení neplatných lístků komise sečte hlasy pro jednotlivé kandidáty nebo strany. Výsledky sčítání hlasů z každé volební místnosti se zapisují do volebního protokolu a odesílají do centrální volební komise. Ta na základě sečtení výsledků ze všech volebních místností vyhlásí konečné výsledky voleb. Doklad pro hlasování ve volbách, tedy občanský průkaz nebo cestovní pas, slouží pouze k identifikaci voliče při příchodu do volební místnosti a k ověření, zda je oprávněn volit. Samotný doklad nemá na sčítání hlasů a výsledky voleb žádný vliv.
Volební lístek a volební tajemství
Volební lístek je úřední tiskopis, který slouží k projevení vaší volební preference. Na volebním lístku jsou uvedeni všichni kandidáti nebo kandidátní listiny, pro které je možné ve volbách hlasovat. Důležité je, abyste s volebním lístkem zacházeli obezřetně a neumožnili tak nahlédnutí do vašeho hlasování nikomu jinému. Zachování tajného hlasování je důležitým principem svobodných a demokratických voleb.
Uchování volebních lístků
Volební lístek v historiiV dobách dávno minulých neexistovaly žádné sofistikované volební systémy, na které jsme zvyklí dnes. Volební lístky, jak je známe, prošly dlouhým vývojem. V počátcích demokracie se odevzdávání hlasů často odehrávalo ústně nebo pomocí barevných kuliček vhazovaných do uren. Později se objevily ručně psané lístky, kde voliči sami vepisovali jména svých favoritů. Tento systém byl samozřejmě náchylný k chybám a manipulacím. S nástupem moderní doby a rozvojem tisku se začaly používat předtištěné volební lístky. Ty obsahovaly jména kandidátů a voliči vybírali křížkem. Dnes se setkáváme s různými formami volebních lístků, ať už papírovými, nebo elektronickými. Ať už je podoba jakákoli, volební lístek zůstává symbolem demokracie a práva volit své zástupce.
Publikováno: 04. 11. 2024
Kategorie: Politika