Testování na koronavirus má odlišné výsledky

Koronavirus je virovým onemocněním, které tady s námi nějakou dobu je a vypadá to, že asi i bude. Pokud máte nějaké příznaky a obavy z toho, že jste vir chytili a jste nemocní, zajděte si na testování. V této souvislosti se nabízí hned několik testovacích řešení. Je ovšem pravdou, že mnohá z nich nabízí trochu odlišné výsledky. Podrobnosti naleznete v následujících řádcích.

Antigenní testy mohou klamat

Když se rozhodnete pro testování, první z možností budou s největší pravděpodobností antigenní testy. Ty jsou založeny na detekci proteinů viru SARS-CoV-2. Detekce této bílkoviny probíhá odlišnými způsoby. Jednou z variant jsou antigenní rapid testy, které si člověk může udělat svépomocí. Ať už ze slin nebo z dutiny nosní. Druhou variantou jsou testy prováděné v laboratořích. Ty jsou pochopitelně na vyšší úrovni z pohledu přesnosti. Oboje však může klamat.

Testování v otázkách a odpovědích

Abyste se o kompletním testování proti koronaviru dozvěděli co možná nejvíce, začtěte se do níže uvedených otázek a odpovědí. V nich budeme pokračovat nejenom s informacemi o antigenních testech, ale zmíníme se i o těch dalších.

Jaká je úspěšnost antigenních testů?

Rapid testy vykazují u bezpříznakových jedinců víceméně negativní výsledky. Na druhou stranu i laboratorní vyšetření tohoto typu testu má určité procento falešných hodnot.

Co jsou to molekulární testy?

Jde o tzv. RT-PCR testy, které jsou schopny odhalit i velice malé množství molekuly RNA. Na výsledky tohoto testu si pacient počká déle nežli u antigenního testu, na druhou stranu je daleko přesnější.

Jaké jiné označení je pro molekulární testy?

Setkat se můžete také se zkratkou RT-LAMP. Jde o alternativní verzi RT-PCR, která není až tolik přesná.

Existují ještě nějaké další testy?

Ano, jsou to testy na protilátky.

Jak fungují testy na protilátky?

Během těchto testů se zjišťuje, kolik protilátek má člověk v krvi proti koronaviru. Z takových výsledků lze tedy usuzovat, že nemoc prodělal, aniž by o tom musel vědět.

Publikováno: 05. 06. 2021

Kategorie: Zdraví