Příznaky koronaviru mohou končit tragicky

Každé virové onemocnění má nějaké prokazatelné příznaky, které danou nemoc dokáží celkem dobře odhalit. U koronaviru je to do jisté míry sporné, protože různí lidé na vir reagují odlišně. Možná právě proto byste měli vědět, jak se takové onemocnění může projevovat a kdo je vlastně nejrizikovější skupinou.

Příznaky koronaviru pod drobnohledem

Za obecné příznaky tohoto virového onemocnění lze označit zvýšenou teplotu těla, při které člověka začne bolet svalstvo. Na přetřes přichází bolest hlavy a celková únava. To všechno je doprovázeno dušností a kašlem. V těchto řádcích jistě každý zpozoruje podobnost s běžnou chřipkou. U koronaviru je však třeba přihlížet i k těm nejmenším detailům. Velice často je to ztráta čichu nebo chuti, i když to nemusí být v plné míře. Vedle nechutenství je to i zánět spojivek a zažívací obtíže.

První příznaky a inkubační doba

V souvislosti s koronavirem je zapotřebí zmínit ještě jedno důležité téma. Jsou to přibližné doby prvních příznaků, ale také infekčnost k okolí. Bližší informace tohoto typu vyčtete z tabulky prezentované níže.

PředmětHodnota
První příznakyPo 5 až 6 dnech
Inkubační doba2 až 14 dní
InfekčnostOd 2 dne
Zhoršené stavy3 až 6 týdnů
Číselné údaje související s příznaky a inkubační dobou koronaviru.

Je pravdou, že někdo prodělá koronavirus a ani o tom neví. Takových lidí je kolem 40 % až 60 %. To znamená, že jde o bezpříznakovou skupinu občanů. Opakem toho jsou lidé s vážnějšími zdravotními komplikacemi, které může koronavirus ve větší míře ochromit na tři až šest týdnů.

Jaké jsou rizikové skupiny lidí?

Koronavirus může končit tragicky pro rizikové skupiny obyvatel. Mezi ně s naprostou jistotou patří hlavně starší lidé, tedy senioři. Dále jsou to lidé obézní nebo trpící jakýmikoliv chronickými nemocemi. Při oslabené imunitě se tělo jednoduše nedokáže bránit viru v takové míře. Do rizikového segmentu potenciálních pacientů patří i lidé s cukrovkou. Přesně z těchto důvodů je třeba obecně posilovat vlastní imunitu, aby si člověk udržoval pevné zdraví.