Příznaky koronaviru mohou končit tragicky

Každé virové onemocnění má nějaké prokazatelné příznaky, které danou nemoc dokáží celkem dobře odhalit. U koronaviru je to do jisté míry sporné, protože různí lidé na vir reagují odlišně. Možná právě proto byste měli vědět, jak se takové onemocnění může projevovat a kdo je vlastně nejrizikovější skupinou.

Příznaky koronaviru pod drobnohledem

Když vás přepadne koronavirus, začne vás nejdřív trápit zvýšená teplota těla a svalová bolest. Pak přijdou různé typy bolesti hlavy, no a člověk se cítí totálně vyšťavený. K tomu se přidá dušnost a otravný kašel. Jo, zní to jako normální chřipka, že? Jenže u koronaviru musíte být extra pozorní. Často totiž přicházejí specifické typy bolesti hlavy společně se ztrátou čichu nebo chuti - někdy částečně, jindy úplně. A aby toho nebylo málo, můžou se objevit i další typy bolesti hlavy doprovázené zánětem spojivek a průjmem nebo zvracením.

První příznaky a inkubační doba

V souvislosti s koronavirem je zapotřebí zmínit ještě jedno důležité téma. Jsou to přibližné doby prvních příznaků, ale také infekčnost k okolí. Bližší informace tohoto typu vyčtete z tabulky prezentované níže.

PředmětHodnota
První příznakyPo 5 až 6 dnech
Inkubační doba2 až 14 dní
InfekčnostOd 2 dne
Zhoršené stavy3 až 6 týdnů
Číselné údaje související s příznaky a inkubační dobou koronaviru.

Je pravdou, že někdo prodělá koronavirus a ani o tom neví. Takových lidí je kolem 40 % až 60 %. To znamená, že jde o bezpříznakovou skupinu občanů. Opakem toho jsou lidé s vážnějšími zdravotními komplikacemi, které může koronavirus ve větší míře ochromit na tři až šest týdnů.

Jaké jsou rizikové skupiny lidí?

Koronavirus může končit tragicky pro rizikové skupiny obyvatel. Mezi ně s naprostou jistotou patří hlavně starší lidé, tedy senioři. Dále jsou to lidé obézní nebo trpící jakýmikoliv chronickými nemocemi. Při oslabené imunitě se tělo jednoduše nedokáže bránit viru v takové míře. Do rizikového segmentu potenciálních pacientů patří i lidé s cukrovkou. Přesně z těchto důvodů je třeba obecně posilovat vlastní imunitu, aby si člověk udržoval pevné zdraví.

Publikováno: 02. 06. 2021

Kategorie: Zdraví