Poslanecká sněmovna hledá často společnou řeč

Jestli je na politické scéně nějaké místo, kde bývá nejvíce dusno, je to bezpochyby Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky. Právě zde dochází k častému ústnímu střetu politiků. Největší rozbroje jsou při schvalování, řešení důležitých témat a podobně. Je pravdou, že dolní komora parlamentu toho už zažila mnohé.

Poslanecká sněmovna funguje od roku 1993

Ještě, než zabředneme do podrobnějších informací o Poslanecké sněmovně, je zapotřebí zmínit se o jejím vzniku a dalších důležitých věcech. Podstatné je vědět, že vznikla v roce 1993 z původně České národní rady. O zbytku Vás bude informovat tabulka uvedená níže.

PředmětHodnota
Počet poslanců200
Volební obdobíNa 4 roky
UsnášeníschopnostTřetinová kvóta
Usnášeníschopnost v počtu67 poslanců

Pokud jde o schvalování v Poslanecké sněmovně, dochází k němu díky nadpoloviční většině přítomných poslanců. Co se týče čtyřletého volebního období, je podle poměrného systému s 5 % klauzulí. Poslanci jsou zde obvykle za konkrétní politické strany.

Hlavní orgány Poslanecké sněmovny

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky funguje jako celek i díky několika organizačním složkám. O samotnou organizaci se v tomto směru stará Kancelář Poslanecké sněmovny. Dále zde funguje několik dílčí výborů. Jen pro zajímavost uvedeme pár z nich – Výbor pro obranu, Hospodářský výbor, Petiční výbor, Zahraniční výbor, Kontrolní výbor, Ústavně právní výbor, Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, Volební výbor, Rozpočtový výbor, Petiční výbor a mnohé další. Kromě jiného jsou v Poslanecké sněmovně také komise.

Poslanecká sněmovna a její rozpuštění

I když Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky je pevnou složkou našeho státu, přesto může přijít někdo, kdo ji rozpustí. Jak asi správně tušíte, jediný, kdo to může provést je prezident České republiky. A to pouze za určitých okolností, které definuje Ústava. Například kvůli nevyslovení důvěře nové vládě, přerušení zasedání na dobu delší jak 120 dní, neusnesení se do tří měsíců a podobně. V takovém okamžiku může zasáhnout prezident a vydat rozhodnutí o rozpuštění.