Definitivní návod: Jak zrušit penzijní připojištění u KB a neztratit peníze
Penzijní připojištění KB
Pokud zvažujete zrušení penzijního připojištění u KB, je důležité si uvědomit, že existují dva základní způsoby, jak to provést: výpověď a odstoupení od smlouvy. Výpověď je možná kdykoliv a peníze vám budou vyplaceny po uplynutí dvou měsíců od doručení výpovědi. V případě výpovědi ztrácíte nárok na státní příspěvek a garantované zhodnocení. Odstoupení od smlouvy je možné pouze v zákonem stanovených případech, například do dvou let od uzavření smlouvy. V takovém případě vám budou vyplaceny všechny vaše naspořené prostředky.
Předtím než se rozhodnete pro zrušení penzijního připojištění, doporučujeme vám kontaktovat KB a probrat s nimi vaše možnosti. Zaměstnanci KB vám rádi poskytnou veškeré informace a pomohou vám najít nejvhodnější řešení pro vaši situaci. Zrušení penzijního připojištění je vážný krok, který by měl být dobře zvážen.
Důvody zrušení
Existuje mnoho důvodů, proč se lidé rozhodnou zrušit své penzijní připojištění u Komerční banky (KB). Někteří klienti mohou potřebovat peníze ihned a nemohou si dovolit čekat do důchodu. Jiní mohou být nespokojeni s výkonností fondu nebo s výší poplatků. Dále se může stát, že klient změní životní situaci – například ztratí práci nebo se mu narodí dítě – a potřebuje peníze na pokrytí neočekávaných výdajů. V neposlední řadě někteří lidé jednoduše ztratí důvěru v penzijní systém jako celek a rozhodnou se své finance spravovat sami.
Výpovědní lhůta
Důležitým aspektem ukončení penzijního připojištění je výpovědní lhůta. Ta určuje, jak dlouho dopředu musíte dát Komerční bance vědět o svém záměru. Výpovědní lhůta je standardně dva měsíce a začíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi. To znamená, že pokud chcete ukončit penzijní připojištění například k 31. prosinci, musíte vaši výpověď doručit nejpozději do konce října. Včasné podání výpovědi je klíčové pro hladký průběh ukončení smlouvy a vyplacení vašich naspořených prostředků. V opačném případě se může stát, že se ukončení vašeho penzijního připojištění protáhne o další měsíce.
Způsob zrušení | Doba vyřízení | Poplatky |
---|---|---|
Osobně na pobočce KB | Na počkání | Liší se dle smlouvy |
Písemnou žádostí | Až 30 dní | Liší se dle smlouvy |
Potřebné dokumenty
Pro zrušení penzijního připojištění u KB budete potřebovat vyplnit a odeslat Žádost o ukončení smlouvy o penzijním připojištění. Tuto žádost si můžete stáhnout z webových stránek KB nebo vyzvednout na kterékoli pobočce. K žádosti budete muset doložit i další dokumenty, jejichž seznam se liší podle toho, z jakého důvodu chcete penzijní připojištění rušit.
V případě zrušení smlouvy z důvodu uplynutí doby spoření vám bude stačit pouze občanský průkaz. Pokud ale rušíte smlouvu předčasně, budete muset doložit i další dokumenty, například potvrzení o studiu, pracovní smlouvu na dobu určitou nebo jiný dokument, který potvrzuje váš nárok na předčasné ukončení smlouvy. Vždy si proto raději ověřte aktuální seznam potřebných dokumentů na webových stránkách KB nebo na zákaznické lince.
Kam zaslat výpověď
Pokud jste se rozhodli ukončit své penzijní připojištění u Komerční banky a máte již jasno v tom, jakým způsobem chcete postupovat, je důležité vědět, kam zaslat vyplněný formulář výpovědi. Ten je klíčový pro ukončení smlouvy a je nezbytné ho doručit na správné místo.
Výpověď nezasílejte na běžnou adresu pobočky Komerční banky. Pro zpracování výpovědí penzijního připojištění má Komerční banka zřízenu speciální adresu:
Komerční pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group
Oddělení penzijního připojištění
P.O. BOX 78
274 01 Slaný
Důležité je také zmínit, že výpověď musí být zaslána písemně a opatřena vaším vlastnoručním podpisem. V opačném případě by mohla být Komerční bankou považována za neplatnou.
Osobní návštěva KB
Pokud preferujete osobní kontakt, můžete se obrátit na jakoukoli pobočku Komerční banky. Nezapomeňte si s sebou vzít občanský průkaz. Na pobočce vám s zrušením penzijního připojištění ochotně pomohou vyškolení pracovníci. Ti zodpoví vaše dotazy a provedou vás celým procesem. Nevýhodou osobní návštěvy může být delší čekací doba na pobočce, a proto je vhodné si předem zjistit otevírací dobu a dostupnost služby. Pamatujte, že návod na zrušení penzijního připojištění u KB se může lišit v závislosti na typu smlouvy a dalších faktorech. Proto je vždy nejlepší kontaktovat přímo Komerční banku a ověřit si aktuální postup. Zrušení penzijního připojištění je důležité rozhodnutí s dlouhodobými dopady, proto se před jeho uskutečněním poraďte s finančním poradcem.
Zrušení online
V dnešní době, kdy se svět přesouvá do online prostředí, je logické, že i zrušení penzijního připojištění u KB lze provést z pohodlí domova. Bohužel, Komerční banka zatím nenabízí možnost zrušení penzijního připojištění kompletně online. I přesto existuje několik kroků, které můžete vyřídit elektronicky a ušetřit si tak cestu na pobočku. Pro začátek je vhodné si stáhnout a vyplnit formulář "Žádost o ukončení smlouvy o penzijním připojištění", který naleznete na webových stránkách KB. Vyplněný a podepsaný formulář pak stačí naskenovat a odeslat na emailovou adresu KB určenou pro zpracování penzijního připojištění. Pro finální potvrzení zrušení a vyplacení naspořených prostředků je však stále nutné se dostavit na pobočku KB s platným občanským průkazem.
Poplatky za zrušení
Při rušení penzijního připojištění u KB, ať už se jedná o důchodové spoření nebo doplňkové penzijní spoření, je důležité počítat s možnými poplatky za zrušení. Ty se liší v závislosti na délce trvání spoření a důvodu zrušení. Obecně platí, že čím déle spoříte, tím nižší poplatky za předčasné ukončení smlouvy zaplatíte. V případě, že rušíte smlouvu z důvodu odchodu do důchodu, invalidity nebo úmrtí, poplatky se zpravidla neplatí. Pokud ale rušíte smlouvu z jiného důvodu, například z důvodu finanční tísně, mohou být poplatky za zrušení poměrně vysoké. Vždy je proto vhodné si před zrušením smlouvy pečlivě prostudovat smluvní podmínky nebo se obrátit na zákaznickou linku KB a informovat se o výši případných poplatků. Zrušení smlouvy bez předchozího zvážení všech aspektů by vás mohlo stát nemalé peníze.
Daňové dopady
Zrušení penzijního připojištění u KB, ať už se jedná o starší typ „penzijního připojištění“ nebo novější „doplňkové penzijní spoření“, s sebou nese i daňové aspekty, které je potřeba zvážit. V případě předčasného ukončení smlouvy před dosažením 60 let věku a splněním minimální doby spoření (60 měsíců) ztrácíte nárok na státní podporu. To znamená, že státní příspěvky, které jste za dobu trvání smlouvy získali, budete muset vrátit. Výjimku tvoří situace, kdy peníze z penzijního připojištění použijete na financování bydlení. V takovém případě státní podporu vracet nemusíte. Dále je důležité zmínit, že výsluhová penze, kterou obdržíte po dosažení věku 60 let a splnění podmínek pro její vyplacení, podléhá dani z příjmů fyzických osob. Tato daň se však vztahuje pouze na částku přesahující 36 000 Kč ročně.
Alternativy k zrušení
Předtím než se definitivně rozhodnete pro zrušení penzijního připojištění u KB, zvažte i další možnosti. Zrušení smlouvy totiž znamená nenávratnou ztrátu státních příspěvků a v některých případech i sankční poplatky. První alternativou je pozastavení plateb. V tomto případě si ponecháte smlouvu aktivní, ale dočasně nebudete posílat žádné platby. Tato možnost je vhodná, pokud máte například krátkodobě finanční potíže. Další možností je snížení měsíčních plateb na minimum. Takto si zachováte nárok na státní podporu a zároveň snížíte své měsíční výdaje. Nezapomeňte, že o změně výše příspěvku je nutné informovat Komerční banku.
Časté dotazy
Mohu zrušit penzijní připojištění u KB kdykoli?
Ne, penzijní připojištění nelze zrušit kdykoli. Výpovědní lhůta je obvykle dva měsíce a začíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi do KB Penzijní společnosti.
Jaké dokumenty potřebuji k zrušení penzijního připojištění u KB?
K ukončení smlouvy budete potřebovat vyplněný a podepsaný formulář Výpověď penzijního připojištění, který naleznete na webových stránkách KB nebo na pobočce.
Co se stane s naspořenými penězi po zrušení penzijního připojištění?
V případě zrušení penzijního připojištění máte nárok na vyplacení odbytného. Výše odbytného závisí na délce trvání spoření a na zvoleném typu fondu. Pozor, při předčasném ukončení spoření před dosažením 60 let věku přijdete o státní podporu a o daňové výhody.
Mohu si po zrušení penzijního připojištění u KB založit nové?
Ano, po zrušení penzijního připojištění si můžete založit nové, a to i u jiné penzijní společnosti.
Jaký je rozdíl mezi zrušením a převodem penzijního připojištění?
Zrušením penzijního připojištění u KB ukončíte smluvní vztah s KB Penzijní společností a přijdete o státní podporu a daňové výhody. Převod penzijního připojištění znamená, že své úspory a státní podporu převedete k jiné penzijní společnosti a budete ve spoření pokračovat za výhodnějších podmínek.
Užitečné kontakty
Pro zrušení penzijního připojištění u KB nepotřebujete složitě hledat kontakty. Vše zvládnete jednoduše a rychle. Pro zrušení smlouvy stačí kontaktovat Komerční banku, a to hned několika způsoby. Zavolejte na infolinku KB Penzijní společnosti, kde vám operátor poradí s dalším postupem. Pokud preferujete písemný kontakt, odešlete žádost o zrušení poštou na adresu KB Penzijní společnosti. Nezapomeňte uvést všechny důležité údaje, jako je vaše jméno, adresa a číslo smlouvy. Pro urychlení procesu zrušení si můžete stáhnout formulář žádosti o zrušení přímo z webových stránek KB Penzijní společnosti. Vyplněný formulář poté doručte na pobočku KB nebo odešlete poštou.
Publikováno: 11. 11. 2024
Kategorie: Finance